Zprávy redaktorů

Trocha trestního práva v životě

Stalmach Ladislav 29.11.2015 00:00:00

Pachatel či oběť?

Pokud poněkud netradičně pohlédneme do oblasti trestního práva, jsou zde tři základní pojmy, které nás provází. Pachatel a oběť, trestný čin. Každý tak nějak máme asi blíže k představě, že pokud bychom si museli vybrat jednu ze stran, budeme mít asi blíže k představě, že se staneme obětí trestného činu. Možná jsme se již v životě setkali se situací, že nás někdo okradl, podvedl. Nás nebo někoho známého.

Zkusme se zamyslet nad tím, jaké je to být pachatelem trestného činu a zda je to opravdu tak vzdálená představa ve smyslu „mě se to nemůže stát“. Někdo je určitě ochoten připustit, že autonehoda je něco, co může potkat každého z nás. Malá nepozornost, přehlédnutí.... Havárie, která končí zraněním někoho dalšího a které jsme byli přímí účastníci – viníci, je trestný čin. Možná bude vyhodnocen jako nedbalostní, možná se trestu nakonec dokážeme vyhnout, ale málokdo ví, že proto budeme muset hodně udělat, aby to tak bylo.

Někomu jsem ublížil. Nechtěl jsem... Je zraněný, v nemocnici. Přivolal jsem pomoc. Zdá se, že jsem udělal maximum proto, aby bylo onomu člověku pomoženo. Nyní čekám, co se bude dít. Co vlastně?

Po prvotním ohledání místa nehody Policií České republiky se rozběhne řízení, jehož jsem účastníkem. Otázkou je, jak pasivním účastníkem. Pokud o to stojím, je Policie povinna mi sdělit kontakt na poškozeného a já jej mohu aktivně vyhledat, mohu se mu omluvit, mohu mu nabídnout pomoc při překlenování jeho rekonvalescence. Mohu toho mnoho. Nemusím jen pasivně čekat, co Policie vyšetří a jaký trest mne stihne.

Této fázi, která následuje bezprostředně po nehodě, došlo k vyšetření Policií a ta to vyhodnotila jako trestný čin, se říká přípravné řízení. Vše se připravuje k tomu, aby byl určen viník a ten po zásluze potrestán. Pokud se viník zajímá o poškozeného, je ochoten přijmout vinu za způsobenou újmu a nabídnout i nějakou finanční kompenzaci, má velikou šanci, že se trestu vyhne. Říká se tomu odklon v trestním řízení. O tomto odklonu může rozhodnout státní zastupitelství, kterému Policie případ postoupí po jeho uzavření. K soudu se tedy případ vůbec nemusí dostat! Záleží jen na tom, co všechno jsme udělali proto, abychom vrátili poškozené do původního stavu.

Pokud jste viníkem či obětí nějakého trestného činu, existuje zde relativně málo známá instituce, která vás může trestním řízením provést a pomoci vám s řešením vzniklé situace. Jedná se o Probační a mediační službu České republiky, což je státní instituace spadající pod Ministerstvo spravedlnosti. Její služby jsou bezplatné a pobočku najdete v každém okresním městě.

Samozřejmě, že můžeme jen čekat na to, co se stane. Ale nemusíme....