Zprávy redaktorů

Spolupráce obce, Jednotky a Sboru dobrovolných hasičů

Brázda Radek 29.11.2015 00:00:00

Spolupráce obce, Jednotky a Sboru dobrovolných hasičů

   Zde je nutné si nejdříve ujasnit rozdíly mezi Jednotkou Sboru dobrovolných hasičů obce a Sborem dobrovolných hasičů. Jednotka SDH obce je organizační složkou obce, obec je jejím zřizovatelem a je také odpovědná za její fungování. Jednotka má své vnitřní struktury, je průběžně odborně vzdělávána, prochází pravidelnými zdravotními testy a musí pečovat o techniku a věcné a materiální vybavení, které jí bylo zřizovatelem svěřeno. Naproti tomu Sbor dobrovolných hasičů dané obce je občanským sdružením, podle dnešní právní úpravy – tj. dle Nového Občanského zákoníku, spolkem neboli zájmovou organizací, jejíž zaměření je především v oblasti požární ochrany. Ovšem věnuje se jistě také osvětové činnosti, realizuje kulturní a společenské akce v obci a většinově také působí na poli sportovním – hasičský sport. Osobnostně se ovšem tyto dvě organizace překrývají. Mnozí z členů a funkcionářů Sboru dobrovolných hasičů v obci jsou také členy zásahových Jednotek SDH obce, mnohdy rovněž ve vedoucích funkcích velitelů.

   Každý ze Sborů je samostatným právním subjektem, dnes tedy spolkem, který má svou vnitřní strukturu a v jehož čele stojí starosta. Jednou z funkcí ve Sboru je Velitel Sboru, který však nemá nic společného s velitelem Jednotky, ale je samozřejmě možné, že se mnohdy jedná o jednu a tu samou osobu. Sbory dobrovolných hasičů se pak dále sdružují do větších zájmových uskupení, přičemž v naší republice je jistě nejpočetnějším a tedy i nejvlivnějším Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (toto sdružení čítá takřka 350 000 členů, z čehož více jak 50 000 členů jsou děti a mládež a více jak 70 000 členů je zapojena do výkonu služby zásahových Jednotek SDH obcí). Na území naší republiky pak působí ještě Česká hasičská jednota a Moravská hasičská jednota. Dobrovolní hasiči jsou v naší republice tedy dost významnou silou a jistě se také v mnoha obcích výrazným způsobem podílí na společenském dění.

   Aby tedy byla dostatečně akceschopná zásahová Jednotka SDH obce je dobré, když ze strany obce bude zajištěna podpora nejenom pro Jednotku, ale také pro Sbor dobrovolných hasičů. Jednou z priorit dobrovolných hasičů je totiž výchova dětí a mládeže. Vedoucí kolektivů mládeže zasvěcují děti do tajů práce s hasičskou technikou, připravují děti na hasičské soutěže, které jsou velmi všestranné a rozvíjí u dětí mnohé dovednosti. Ovšem nemálo času je věnováno také historii jednotlivých Sborů, což jistě přispívá k tomu, že v mnoha rodinách se láska k hasičskému řemeslu dědí, a to nejenom z otce na syna, ale kolikrát i na dceru. To je jistě dostatečně povzbudivé, protože v krizových situacích bývají místní dobrovolní hasiči významnou oporou starosty obce jakožto vedoucího představitele krizového řízení na území obce.

   Důležité je nejenom podporovat Jednotku a Sbor, ale také prezentovat výsledky činnosti a historii. Pro prezentaci Jednotky je vhodné požadovat po veliteli každoročně výroční zprávu, se kterou je seznámeno Zastupitelstvo obce a následně i vhodnou formou, například v místním zpravodaji, obyvatelé obce. Prezentace Sboru je také důležitá a zcela jistě nejvhodnější příležitostí jsou výročí založení Sboru. Domnívám se, že podpora obce těmto výročím je přínosem pro celé kulturní a společenské dění v obci. Podpora a spolupráce obce se Sborem dobrovolných hasičů by tedy dle mého mínění měla být samozřejmostí, a to i když třeba starosta není členem Sboru. Všechna tato pozitiva pak budou dle mého názoru zúročena v kvalitním výkonu činností Jednotky.