Zprávy redaktorů

Dobrá praxe roku

Pacholíková Marcela 12.04.2018 11:56:47

První ročník soutěže Dobrá praxe roku

Kulaté výročí vzniku Sdružení místních samospráv ČR se chystáme připomenout na blížící se konferenci, která se uskuteční v Praze dne 23. 5. 2018. Součástí nabitého a zajímavého programu bude také předání cen prvního ročníku soutěže Dobrá praxe roku.

Soutěž Dobrá praxe roku má jeden jasný cíl. Chceme zatraktivnit sdílení ověřených a přitom méně tradičních postupů, které fungují v našich obcích. Je přece zbytečné, aby starosta či starostka jedné obce hledali řešení, na které jiná obec, třeba na druhém konci republiky, již dávno zná dopověď.

Asi to všichni známe, při návštěvách různých obcí se nestačíme divit, co všechno je možné realizovat, jak jsme jako starostové schopní řešit přehršel problémů, které se na nás valí. Podobně při méně formálních setkáních starostů a starostek připomínají třeba večerní diskuze doslova bublající kotlík plný nápadů a námětů. Často jsou slyšet věty začínající slovy „U nás máme …“, „My děláme …“, „Každý rok chystáme …“ a „Zavedli jsme …“. Vedení našich obcí je prostě nesmírně kreativní. V tom, jak se snažíme své vesničky posouvat dál a dál i za velice skromných a obtížných podmínek, jsme doslova nepřekonatelní. Jsme důkazem šikovnosti, která zdobí náš národ již po staletí.  A jsme také příkladem úsloví, že nouze naučila Dalibora housti.

Myslím si, že každý z nás lehce najde ve své obci nějaké zajímavé řešení specifické situace. Pokud se podíváme na stránky portálu rokvobci.cz, už nyní zde můžeme najít několik zajímavých projektů, událostí či ověřených postupů. Příkladem může být letní kino v obci Běleč v Jihočeském kraji nebo založení stromové kaple v Nové Lhotě u Velké nad Veličkou v Jihomoravském kraji. 

Zaslání vaší dobré praxe, nápadu, projektu či ověřeného postupu při řešení určitého problému není vůbec těžké. Stačí vyplnit formulář, který se Vám zobrazí kliknutím na odkaz - Formulář pro zařazení projektu/aktivity do soutěže . Vyplněný formulář odešlete ideálně s několika fotografiemi či dalšími soubory dokumentující daný příklad na adresu dobrapraxe@smscr.cz. Na tento kontakt směřujte, prosím, i případné dotazy k vyplňování formuláře.

Zařazením do soutěže získáte možnost svůj příklad zpropagovat. Nejde jenom o vítězství v soutěži, váš projekt bude zařazen do publikace Dobrá praxe z  obcí a měst, která bude vydána na podzim tohoto roku. Samozřejmostí bude i zařazení do databáze na portálu www.rokvobci.cz. Díky spolupráci s Národní sítí zdravých měst získáte možnost prezentace vašeho příkladu v databázi www.dobrapraxe.cz, která má mezinárodní přesah. Získané příklady dobré praxe budou rozděleny do několika kategorií. Vítěz dané kategorie sice nezíská žádnou finanční odměnu či do pronájmu skvělý automobil. Prestižní ocenění Dobrá praxe roku a zájem médií však rozhodně za účast stojí. 

Při celé soutěži však nesmíme zapomínat na hlavní myšlenku! Vzájemně si pomáhat při řešení problémů v našich obcích. Obce přece nejsou firmy, aby si konkurovaly!

 

Ing. Mgr. Jan Sedláček

starosta Obce Křižánky, 1. místopředseda SMSČR