Otázka
Kdy vzniká starostovi nárok na odchodné? Jaká je jeho výše a výplata?
Odpovídal/upravoval | Pacholíková Marcela 31.10.2022 |
Odpověď:
Vznik práva na odchodné, jeho výše a výplata neuvolněnému členu zastupitelstva obce, který vykonává funkci (místo)starosty a uvolněnému členu zastupitelstva obce (dále jen „starosta“) se řídí zákonem č. 128/2000 Sb. o obcích, ve znění pozdějších právních předpisů (dále jen „zákon“), konkrétně ustanoveními § 77 a § 78.
K otázce výše odchodného:
Odchodné se podle § 78 odst. 1 zákona počítá podle výše odměny, která starostovi náležela za měsíc ke dni zániku mandátu nebo odvolání či vzdání se funkce, k níž se přičte násobek této částky a počtu celých ukončených po sobě jdoucích let výkonu funkce, nejvíce však tří ukončených let výkonu funkce. To znamená, že pokud například starosta vykonával funkci starosty 4 roky v kuse a měsíční odměna starosty činila 20.000,- Kč, odchodné by bylo ve výši 80.000,- Kč (20.000 + 3 x 20.000).
K otázce vzniku práva na odchodné:
Z hlediska vzniku, resp. zániku, práva na odchodné u starosty stanoví zákon rozdílná hlediska podle toho, zda starosta byl znovu zvolen členem zastupitelstva obce či nikoli.
Obecně platí, že podle ustanovení § 77 odst. 1 zákona obec poskytne odchodné, pokud starostovi ke dni zániku mandátu člena zastupitelstva obce náležela odměna. Toto platí bez dalšího u starosty, který nebyl znovu zvolen členem zastupitelstva obce.
Podle ustanovení § 77 odst. 3 zákona starostovi odchodné nenáleží, pokud byl v novém funkčním období zvolen do funkce (i) uvolněného člena zastupitelstva obce, nebo do funkce (ii) neuvolněného člena zastupitelstva obce, který vykonává funkci (místo)starosty, pokud za výkon takové funkce náleží odměna. Tzn. že právo starosty, který byl znovu zvolen členem zastupitelstva obce na odchodné sice vzniká dnem zániku jeho předchozího mandátu člena zastupitelstva obce, ale pod podmínkou, že následně nedojde k jeho „znovuzvolení“ do funkce starosty.
Specifická situace pak nastává, pokud starosta sice nejprve nebyl zvolen členem zastupitelstva obce, ale byl prvním náhradníkem, zvolenému členovi zastupitelstva by zanikl mandát (např. protože by nesložil slib člena zastupitelstva obce), tím by vznikl mandát (původně) nezvoleného starosty a tento by následně byl (znovu)zvolen do funkce starosty. V takovém případě by právo na odchodné zaniklo.
K otázce výplaty odchodného
Základní podmínkou pro výplatu odchodného je vznik práva na odchodné (§ 77 zákona). Další podmínkou výplaty odchodného podle § 78 odst. 2 zákona je předložení čestného prohlášení, že u (nyní již bývalého) starosty nejsou dány překážky pro výplatu ve smyslu § 77 odst. 5 a 6 zákona, tzn. že:
- starosta nebyl v průběhu výkonu jeho funkce pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem funkce člena zastupitelstva obce, jeho trestní stíhání pro takový trestný čin nebylo podmíněně zastaveno nebo nebylo rozhodnuto o schválení narovnání a zastavení trestního stíhání;
- v době vzniku nároku na odchodné není proti starostovi vedeno trestní stíhání ve věci dle předchozího bodu.
Jakmile bývalému starostovi vznikl nárok na odchodné a tento předloží čestné prohlášení, musí obec zajistit vyplacení odchodného v nejbližším výplatním termínu podle ustanovení § 78 odst. 2 zákona (tj. v nejbližším termínu, ve kterém vyplácí odměny a další plnění členům zastupitelstva). Pro znázornění dané problematiky uvádíme modelový příklad.
Pro oba příklady počítáme s tím, že druhý den voleb do zastupitelstev proběhly byl den 24. 9. a výplatní termín obce je 10. den v měsíci.
- Starosta nebyl zvolen do zastupitelstva
Dne 24. 9. probíhají volby a starostovi zaniká mandát člena zastupitelstva obce, čímž mu ve smyslu ustanovení § 77 odst. 1 zákona vzniká právo na odchodné. Starosta následně 26. 9. předkládá čestné prohlášení, že nejsou dány překážky výplaty odchodného. Odchodné se tímto stává splatným a nejpozději dne 10. 10. (v nejbližším výplatním termínu) je vyplaceno.
- Starosta byl znovuzvolen do zastupitelstva
Dne 24. 9. probíhají volby, ale starosta byl znovu zvolen členem zastupitelstva obce. Již tímto dnem vzniká právo na odstupné podle ustanovení § 77 odst. 1 zákona. Následně se dne 15. 10. schází zastupitelstvo obce, kde zastupitelé zvolí nového starostu. Starosta následující den (tj. poté, co je zřejmé, že právo na odchodné nezaniklo podle ustanovení § 78 odst. 3 zákona) předkládá čestné prohlášení, že nejsou dány překážky výplaty odchodného. Odchodné se tímto stává splatným a 10. 11. (v nejbližším výplatním termínu) je vyplaceno.