Dobrá praxe z obcí a měst


Téma Kultura a společenský život
Název aktivity V Úvalně využili opuštěnou budovu fary na RETRO MUZEUM
Obec Úvalno
Kontakt Starosta obce
Příjmení, jméno Šimek Radek
E-mail starosta@uvalno.cz
Telefon 602730899
Organizace, které se spolupodílely
O jakou aktivitu šlo? V čem je vyjímečná? Starou opuštěnou faru z 19. st. jsme vybavili starými předměty nasbíranými na sběrném dvoře a to nastartovalo obrovský zájem veřejnosti a vzniklo RETRO MUZEUM. Z chléva a skladu jsme vybudovali malou samoobslužnou kavárnu/bar.
Hypertextový odkaz https://www.uvalno.cz/fara
Aktivita byla realizovaná od do od 01.2011 do 08.2022
Rozpočet 0
Způsob financování Nelze vyčíslit, hlavně je to o práci a nadšení našich zaměstnanců a občanů, občas nějaký předmět nakoupíme, jinak vše darem.
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich
aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím s podobným záměrem?
Návštěvníci jak retro muzea tak samoobslužné kavárny ve stylu lesního baru oceňují důvěru, kterou v ně vkládáme – naše muzeum není jako klasické muzeum, ale je volně přístupné, děti si zde mohou hrát.
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu
s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
Z nadšení lidí se z původně jednodenního projektu stal významný turistický cíl v obci.
Poznámky

Stará fara z 19. století od roku 1996 opuštěná, patřící obci – v minulosti se řešilo co s ní – demolice či prodej? Původně jako dočasný jednodenní projekt jsme faru vybavili starými předměty nasbíranými na sběrném dvoře a toto nastartovalo obrovský zájem veřejnosti. Hlavně přičiněním nadšenců z širokého okolí zde sbíráme předměty z 20. století a vzniklo RETRO muzeum, hojně navštěvované. Z chlévu a skladu jsme vybudovali malou „kavárničku“, která slouží při letních akcích na zahradě Fary, k pronájmům na menší rodinné oslavy a nově přes léto jako samoobslužná kavárna/bar.

Návštěvníci jak retro muzea tak samoobslužné kavárny ve stylu lesního baru oceňují důvěru, kterou v ně vkládáme – naše muzeum není jako klasické muzeum, kde si nemůžete na nic sáhnout, kde jsou věci ve vitrínách nebo za páskou a kde Vás provádí průvodce, ale volně přístupné, děti si zde mohou hrát, dospělí si mohou pustit gramofonovou desku apod. Občas to sice někdo pokazí a něco si odnese domů, ale nevzdáváme to.

 

Připojené soubory   IMG_0038.jpeg [Staženo: 55x]

Vytvořil: Mikešová Jana 15.09.2022