Otázka
Dobrý den, dle § 67 zákona o obcích stanoví zastupitelstvo obce počet členů zastupitelstva na další volební období nejpozději 85 dní před volbami. Domnívám se, že s ohledem na § 68/4 téhož zákona není projednávání této povinnosti běžné, neboť žádné komentáře k této problematice aktuálně neprobíhají. Je tedy v současnosti důvodné volat v obci do 3000 obyvatel po rozšíření devíti-členného zastupitelstva a obnově rady přes většinový názor, že více zastupitelů a zejména existence rady správu obce jen komplikují ?
Odpovídal/upravoval | Pacholíková Marcela 21.06.2022 |
Odpověď:
Dobrý den,
volby do obecního zastupitelstva jsou vyhlašovány prezidentem, a to nejpozději 90 dnů před jejich konáním. V návaznosti na to musí obecní zastupitelstvo v souladu s ustanovením § 67 zákona č. 128/2000 Sb., zákon o obcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen jako „zákon o obcích“), vždy také stanovit příslušný počet členů zastupitelstva, který má být volen ve vyhlášených obecních volbách. Zastupitelstvo přitom musí respektovat lhůtu podle ustanovení § 68 zákona o obcích, tj. musí příslušný počet volených členů zastupitelstva stanovit nejpozději do 85 dnů přede dnem konání voleb do zastupitelstev obcí. To znamená, že v dotazu zmiňované ustanovení § 68 odst. 4 zákona o obcích, je nutné vnímat, pouze jako zákonnou pojistku pro případ, že by zastupitelstvo před konáním voleb do obecních zastupitelstev počet volených členů nestanovilo, tj. pro případ, že by zastupitelstvo obce porušilo svou povinnost podle ustanovení § 67 zákona o obcích.
Při určování počtu členů zastupitelstva na další volební období je přitom nutné dodržet zákonné limity ve smyslu ustanovení § 68 odst. 1 zákona o obcích, jakož i povinnost zveřejnit počet volených členů podle ustanovení § 68 odst. 2 zákona o obcích. Zákon o obcích samozřejmě nevyžaduje, aby se počet volených zastupitelů měnil pro každé volební období. Pokud má však počet zastupitelů zůstat stejný je nutné, aby se o tom zastupitelstvo usneslo (a splnilo svou povinnost podle ustanovení § 67 zákona o obcích).
Pro úplnost dodáváme, že zastupitelstvo může také určit, že některé funkce budou vykonávány uvolněnými členy zastupitelstva ve smyslu ustanovení § 71 odst. 1 písm. a) zákona o obcích. Tzv. uvolněný zastupitel je osobou, která je dlouhodobě uvolněna z pracovního poměru a v rámci obce tak spravuje přidělenou agendu za odměnu dle ustanovení § 72 odst. 1, zákona o obcích (tj. namísto zaměstnání). Může tak být v zájmu obce počet členů zastupitelstva zvýšit a určit funkce, pro které budou jeho členové uvolněni. Obdobně jako u zastupitelstva obce, i v případě existence obecní rady je možné zřízení uvolněných funkcí za účelem zlepšení úrovně správy obecních záležitostí. V tomto případě je však nutné dbát na ustanovení § 99 odst. 3 zákona o obcích, které stanovuje podmínku pro zřízení obecní rady v podobě minimálního počtu zastupitelů v obecním zastupitelstvu (15 členů, což je maximum pro obec nad 500 a do 3.000 obyvatel).
/Odpověď zpracoval advokát v rámci projektu "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21", reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271, který je spolufinancován z EU./