Otázka
Může řadový zastupitel zpracovávat agendu obce (místostarosty) na DPP?
Odpovídal/upravoval | Pacholíková Marcela 15.06.2022 |
Odpověď:
Obecně lze říci, že není zákonem zakázáno, aby člen zastupitelstva obce (dále také „zastupitel“ či „člen zastupitelstva“) byl také zaměstnancem obce. Je v zásadě bez významu, zda se jedná o pracovní poměr nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti). Je však třeba respektovat zákonné limity, což ve své rozhodovací praxi vyslovil i Nejvyšší soud. Nejvyšší soud v rozsudku ze dne 4. června 2015, sp. zn. 21 Cdo 2430/2014, konstatoval, že právní předpisy ani povaha obce nebrání tomu, aby zastupitel na základě pracovněprávního vztahu vykonával jiné činnosti pro obec, avšak náplní pracovněprávního vztahu nesmí být výkon funkce zastupitelstva obce, resp. žečinnost vykonávaná na základě pracovněprávního vztahu nesmí být neslučitelná s funkcí člena zastupitelstva obce (viz dále).
Náplní práce dle dohody o provedení práce (dále jen „DPP“) či jiné smlouvy zakládající pracovněprávní vztah nesmí být výkon funkce člena zastupitelstva obce, neboť dle ustanovení § 70 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších právních předpisů (dále jen „zákon o obcích“), je funkce člena zastupitelstva obce veřejnou funkcí.
Neslučitelnost funkce člena zastupitelstva je upravena v ustanovení § 5 odst. 2 a 3 zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších právních předpisů (dále jen „zákon o volbách“). Dle zmíněného ustanovení je funkce člena zastupitelstva neslučitelná s funkcí vykonávanou zaměstnancem této obce zařazeným do obecního úřadu nebo s funkcí vykonávanou zaměstnancem zařazeným do pověřeného obecního úřadu nebo finančního úřadu. Taková funkce je však neslučitelná s funkcí zastupitele pouze za podmínky, že zaměstnanec vykonává přímo státní správu vztahující se k území působnosti příslušné obce, případně za podmínky, že jde o zaměstnance jmenovaného starostou obce, hejtmanem kraje, radou kraje nebo radou obce (takovým zaměstnancem je např. tajemník obecního úřadu dle § 110 zákona o obcích).
Vzhledem k výše uvedenému se domníváme, že „řadový zastupitel“ může na DPP zpracovávat agendu obce, avšak náplní práce nesmí být výkon funkce zastupitele a výkon činnosti zastupitele zaměstnaného na základě DPP nesmí být v rozporu s citovaným ustanovením zákona o volbách. Z formulace dotazu bohužel nelze blíže dovodit, co má být obsahem případné „agendy obce“ takto zpracovávané dotčeným členem zastupitelstva, proto nelze uvést konkrétnější odpověď.
/Odpověď zpracoval advokát v rámci projektu "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21", reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271, který je spolufinancován z EU./