Právní poradna


Název: Místní referendum
Otázka

Dobrý den, je možné vyhlásit referendum na to zda bude starosta pro svou funkci uvolněn nebo ne? Ptám se z důvodu zda se nejedná ze strany ZO o určitý alibismus, jelikož toto rozhodnutí je gescí ZO.


Odpovídal/upravoval Pacholíková Marcela 15.06.2022

Odpověď:

Konání místního referenda upravuje zákon č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších právních předpisů (dále jen „zákon o místním referendu“). Dle ustanovení § 6 tohoto zákona, je možné konat místní referendum o otázkách, které patří do samostatné působnosti obce. Zákon o místním referendu však omezuje okruh otázek, o kterých lze místní referendum konat. Mezi otázky, o kterých není přípustné konat místní referendum, patří dle ustanovení § 7 zákona o místním referendu např.: zřízení či zrušení orgánů obce a jejich vnitřní uspořádání nebo volba a odvolání starosty, místostarosty, člena rady obce a dalších členů zastupitelstva obce. Vnitřním uspořádáním orgánů obce lze rozumět i rozhodnutí, zda bude starosta nebo jiný člen zastupitelstva pro výkon své funkce uvolněn.  

Jak je ostatně uvedeno v dotazu tazatele, určení funkcí, pro které budou členové zastupitelstva obce uvolněni, patří mezi pravomoci zastupitelstvo obce.  Jde o tzv. vyhrazené pravomoci dle ustanovení § 84 odst. 2 písm. k) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších právních předpisů (dále jen „zákon o obcích“), přičemž starosta je volen z řad členů zastupitelstva. Dle uvedeného ustanovení zákona o obcích tedy o uvolnění starosty, místostarosty nebo jiného člena zastupitelstva rozhoduje zásadně zastupitelstvo.

Z výše uvedeného vyplývá, že místní referendum o otázce dlouhodobého uvolnění či neuvolnění starosty nelze konat a je třeba, aby o této otázce rozhodlo zastupitelstvo obce.  

/Odpověď zpracoval advokát v rámci projektu "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21", reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271, který je spolufinancován z EU./