Otázka
Při sousedském sporu o stromy na hranici je naplněn §1017 Občanského zákoníku. Moje otázka zní: Může obecní úřad 1. stupně, případně jiný úřad (jaký?), konat z moci úřední, nebo zda mohu jako starosta působit pouze jako jakýsi moderátor k vyřešení sousedských sporů dohodou. V případně, že k dohodě nedojde musí se stěžovatel obrátit na soud? Případně jaký postup by měl volit? Děkuji
Odpovídal/upravoval | Pacholíková Marcela 09.09.2022 |
Odpověď:
Na základě § 2 zákona č. 128/2000 Sb. obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů; při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem. Obecní úřad řízení z moci úřední v obdobných sporech nezahajuje, protože v daném sporu absentuje veřejný zájem. Žádný zákon obecnímu úřadu ani nepřiznává pravomoc v takových věcech rozhodovat. Občanské vztahy, jichž jsou sousedská práva součástí, stojí mimo okruh zájmu veřejné moci. Právní řád ČR stojí na dualitě práva veřejného a soukromého. Rozhodovat o občanskoprávních sporech přísluší výhradně soudům.
V případě, že strany sporu neuzavřou smírné řešení, může se poškozený domáhat nápravy v souladu s ustanovením § 1042 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, tedy tzv. negatorní žalobou. Podání takové žaloby je účinný způsob ochrany výkonu vlastnických práv před jejich rušením. Nicméně náklady na soudní řízení mohou převyšovat vzniklou újmu. Za takových okolností lze doporučit celý spor směřovat primárně k uzavření dohody. Obec v daném případě může vystupovat jako určitý prostředník a působit na smírné řešení sporu mezi stranami. Žádné rozhodovací pravomoci ale v takovém případě nemá.
Jiná situace by nastala v případě, že by daný strom byl určitým způsobem poškozený a zřejmě a bezprostředně by ohrožoval život, zdraví nebo hrozila škoda značného rozsahu. V takovém případě je možné postupovat podle § 8 dost. 4 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a provést tzv. havarijní kácení a posléze oznámit dané kácení orgánu ochrany přírody a krajiny. Toto ovšem také není povinností obce, spíše se jedná o oprávnění souseda, kterému by případně hrozila daná újma. Orgán ochrany přírody a krajiny (obecní úřad obce s rozšířenou působností) může také podle § 7 odst. 2 zákona o ochraně přírody a krajiny nařídit vlastníkovi jeho pokácení v případě nákazy epidemickými či jinými závažnými chorobami.
/Odpověď zpracoval advokát v rámci projektu "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21", reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271, který je spolufinancován z EU./