Právní poradna


Název: Soused neuklízí svůj pozemek (spadané listí)
Otázka

Lze nějak vymáhat uklizení pozemku od listí? Na sousedním pozemku jsou 3 vysoké duby. Majitel tohoto pozemku na něm neuklízí spadané listí a to je pak nefoukáno na okolní parcely.


Odpovídal/upravoval Tomová 21.12.2018

Odpověď:

Obecně na daný problém dopadá úprava imisí upravená v § 1013 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“), a v takovém případě se jedná o soukromoprávní spor, kde by se musel bránit vlastník „obtěžovaného“ pozemku žalobou. V § 1013 odst. 1 občanského zákoníku je uvedeno že „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“

Pokud by šlo „masivní“ spad listí a nikoliv běžný, mohlo by se o imisi jednat, proti které se postižený soused může bránit. Nelze opomenout, že napadané listí může vlastníku sousedního pozemku způsobit i škody např. ucpat okap sousedovy stavby nebo dešťovou kanalizaci na jeho pozemku apod.

Judikatura týkající se imisi v podobě spadu listí není bohužel četná, ale Nejvyšší soud řešil například případ, kdy se soused domáhal ochrany proti obtěžování v důsledku spadu jehličí, kde Nejvyšší soud vyslovil názor, že se může jednat o imisi a vlastník stromu by měl učinit opatření k zamezení spadu jehličí (listí) na sousední pozemek, např. vybudovat překážku mezi pozemky či sám spadané jehličí (listí) na sousedově pozemku uklízet. Bez detailní znalosti konkrétních okolností je složité činit jednoznačné závěry mimo jiné proto, že není zřejmé, jak rozsáhlý je spad listí ze stromů sousedního pozemku a zda se o imisi skutečně jedná.