Právní poradna


Název: Správní řízení likvidace autovraku
Otázka

Dobrý den, přišel za mnou občan, že svoje auto přenechal nějakému kamarádovi, ten mu vrátil čísla a auto rozmontoval. On auto již nemůže odhlásit a pouze obec, kde má trvalé bydliště mu může ve správním řízení pomoct auto odhlásit. Ptal jsem se na odboru dopravy, že musíme na jeho žádost zahájit správní řízení a vydat rozhodnutí. Prosil bych o nějaký vzor, podle kterého bych se mohl řídit.


Odpovídal/upravoval Tomová 06.08.2018

Odpověď:

Z dotazu nejsou patrny veškerá specifika daného případu a nelze odpovědět přesným návodem pro tento konkrétní případ. Obecně lze postupovat vyřazením vozidla z provozu či zánikem vozidla.

Vyřazení vozidla z provozu

K vyřazení silničního vozidla z provozu dochází, pokud vlastník vozidla nechce dále vozidlo z nějakého důvodu provozovat (např. sezónní provoz, dlouhodobá oprava atd.), nebo zaniklo-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (§ 12 zák. č. 56/2001 Sb.). Tento institut se využívá v případě, kdy vlastník silničního vozidla jej nechce užívat v provozu na pozemních komunikacích, nebo nebyla-li ve lhůtě 14 dnů od zániku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla uzavřena nová pojistná smlouva o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla týkající se téhož silničního vozidla. Žádost je pak oprávněn podat ten, kdo je registru vozidel zapsán jako vlastník vozidla. Spolu s žádostí o vyřazení vozidla z provozu je nutné odevzdat osvědčení o registraci silničního vozidla, registrační značky a předložit technický průkaz k vyznačení záznamu o jeho vyřazení. Trvá-li vyřazení déle než 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců je nutno oznámit adresu místa, kde je vyřazené vozidlo umístěno a účel jeho využití. Vlastník silničního vozidla vyřazeného z provozu je povinen zabezpečit toto vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí, a neodstraňovat podstatné části vyřazeného silničního vozidla, zejména karoserii s vyznačeným identifikačním číslem silničního vozidla a motor.

Příslušným úřadem je kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, ale všechny následné úkony (např. nahlášení adresy místa, kde je vozidlo umístěno a účel jeho využití, nebo ukončení vyřazení vozidla z provozu, atd.) je příslušný pouze obecní úřad obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z provozu.

Zánik vozidla

K zániku vozidla dochází, pokud vlastník vozidla nechce dále vozidlo provozovat a předá jej provozovateli zařízení ke sběru autovraků, nebo pokud bylo vozidlo zničeno (za zničení se nepovažuje rozebrání vozidla). Dne 1. června 2017 nabyla účinnosti pod č. 63/2017 Sb. novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Touto novelou byly rozšířeny důvody pro zapsání zániku silničního vozidla jiného než přípojného na základě žádosti jeho vlastníka v případě, kdy vozidlo zaniklo jinak než ekologickou likvidací. Došlo k rozšíření podmínek o pravomocné rozhodnutí v řízení o přestupku nebo jiném správním deliktu podle zákona o odpadech nebo v trestním řízení.

V případě, že nebylo vozidlo zlikvidováno ekologicky, tak se osoba, která se zbavila autovraku jinak, dopustila přestupku dle zákona o zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů (§ 69 odst. 1). V takovém případě lze takové osobě uložit v přestupkovém řízení pokutu. K posouzení skutkové podstaty přestupku je třeba uvést, že doznání osoby, která nelegální likvidaci autovraku provedla, není dostačujícím důkazem, který by sám o sobě prokazoval, že došlo k protiprávnímu jednání. Samo o sobě totiž neprokazuje, že takové vozidlo skutečně zaniklo, natož to, že bylo odstraněno nelegálně. Jedná se však o polehčující okolnost podle § 39 písm. b) zákona o

odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Pokud by daná osoba byla uznána vinna ze spáchání přestupku, tak toto rozhodnutí o přestupku může pak při žádosti o zániku vozidla sloužit jako podklad pro žádost o zápis zániku vozidla (§ 13 odst. 1 písm. a) bod 4 zákona č. 56/2001 Sb.). V § 13 odst. 1 písm. a) bod 4 zákona č. 56/2001 Sb., je uveden způsob, který mohou vlastníci či provozovatelé silničních vozidel, která zanikla jinak než ekologickou likvidací a o tomto protiprávním jednání vedoucím k jejich zániku bylo pravomocně rozhodnuto v řízení o přestupku podle zákona o odpadech. Tento postup může být využit k tomu, aby bylo dosaženo zániku silničního vozidla v registru vozidel pro případ, kdy dojde nebo již došlo k nelegálnímu zániku vozidla. Od 1. ledna 2015 již nelze zaniklé vozidlo znovu zaregistrovat.

Samotné řízení se zahajuje podáním písemné žádosti o zápis zániku vozidla na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností v místě aktuálního pobytu nebo sídla provozovatele vozidla.