Otázka
MAS realizuje projekt z OP VVV se 100% dotací. Pro tuto neziskovou činnost si chtějí pronajmout novou kancelář (nájem placen z dotace). Bohužel nenašli vhodné kancelářské prostory k pronájmu, naskytla se možnost nájmu bytového prostoru, který by pracovníkům plně vyhovoval. Neví ale, zda můžou tuto činnost v bytovém prostoru provozovat. Dnes proběhla konzultace se stavebním odborem MěÚ, při které úředníci odkázali na oddíl 3 NOZ a výklad, v němž je komentář pro § 2302 NOZ, kde se mj. ve druhém odstavci uvádí “prostor nebo místnost nesloužící podnikání (ale ani bydlení) slouží zpravidla nějaké obecně nebo místně, či jinak parciálně prospěšné činnosti, především neziskové....” jenže nelze rozpoznat, zda je to myšleno pro bytové či nebytové prostory. Je tyto možné podnikání - neziskovou činnost provozovat v bytových prostorech? Byla by uzavřena smlouva s fyzickou osobou a na jejím základě by platili měsíc předem nájem (bez faktur).
Odpovídal/upravoval | Nezvalová Edita 27.01.2017 |
Odpověď:
Podle mého názoru lze uzavřít nájemní smlouvu na byt, i když byt nebude užíván k bydlení. Na jedné straně sice je dán veřejný zájem na tom, aby byly nemovitosti užívány způsobem, pro který byly vystavěny a kolaudovány, na straně druhé je třeba respektovat zásadu smluvní volnosti občanského hmotného práva a té je třeba dát podle mého názoru přednost.
Ustanovení § 2255 odst. 2 občanského zákoníku výslovně umožňuje nájemci v bytě pracovat i podnikat za předpokladu, že to nezpůsobí zvýšené zatížení pro byt nebo dům. Faktem je, že toto ustanovení se vztahuje na situace, kdy nájemce v bytě bydlí a současně i pracuje, zatímco dotaz se týká případu, kdy nájemce bude v bytě pouze pracovat a bydlení tak nebude vůbec účelem nájemní smlouvy. Mám za to, že i tehdy je uzavření nájemní smlouvy možné. Podle mého názoru se však na takový nájemní vztah nebudou aplikovat “Zvláštní ustanovení o nájmu bytu” v občanském zákoníku. Ta totiž slouží k ochraně pouze těch nájemníků, kteří byt užívají k bydlení, což nebude v dotazu předpokládaný stav. Pro úpravu práv a povinností se proto použijí obecná ustanovení o nájmu. Pro úplnost uvádím, že pracovní činnost MAS jako nájemce nesmí obtěžovat vlastníka bytu ani další nájemce, pokud půjde o nájem např. v bytovém domu, neboť vždy bude nutno upřednostnit primární účel bytů, jímž je poskytování bydlení.