Dobrá praxe z obcí a měst


Téma Ostatní
Název aktivity Online prezentace knihovny aneb Jak postupovat při tvorbě webu a facebookové stránky knihovny?
Obec Mořice
Kontakt http://knihovna.morice.cz/
Příjmení, jméno Pavelka Tomáš
E-mail knihovna@morice.cz
Telefon 739244974
Organizace, které se spolupodílely
O jakou aktivitu šlo? V čem je vyjímečná? informovat, jednak o instituci a jejím fungování, nabídce služeb a podmínek jejich poskytování. Dále je cílem udržovat kontakt s veřejností, s komunitou čtenářů, obyvatel obce a dalšími sympatizanty pomocí sdílení aktuálních informací z knihovny
Hypertextový odkaz http://knihovna.morice.cz/
Aktivita byla realizovaná od do od 11.-0001 do 11.-0001
Rozpočet 0
Způsob financování Obecní rozpočet
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich
aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím s podobným záměrem?
Udržovat aktuální obsah a snažit se pokrýt co největší možnou cílovou skupinu. Lidé jsou nadšení z různých informací, pochlubit se lze obalením knih stejně tak jako dobrou akcí.
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu
s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
Poznámky

Web- Nejdůležitější oficiální prezentace knihovny. Zkusme, aby byl nadčasový, jednoduchý a pokud možno, aby se přizpůsobil zařízením (tedy měl mobilní verzi). Web by měl mít část víceméně stabilní - informace o instituci, o otevírací době, kontakt a podobně; dále by měl mít část aktuální, kde budeme informovat o proběhlých a plánovaných aktivitách.

Tvorba webu- Zpracování webu může být velmi jednoduché a zvládneme ho často sami, ovšem krásné stránky často vyžadují zásah odborníků, kde se ceny pohybují v řádu tisíců až desetitisíců. Je to závislé na našich individuálních možnostech a možnostech financování. Pokud jsme organizační složkou obce či máme k obci jiný právní vztah, lze často využít doménu obce a na ní si pouze zřídit podstránku (samostatný web, který pouze v adrese obsahuje adresu webu obce) a využít kapacitu hostingového úložiště obecního webu. Pak je vznik naší stránky a provoz zdarma (nemusí to tak být u různých poskytovatelů). Doména se dá koupit a stejně tak hosting zvlášť, pak je třeba za obojí ročně platit poskytovateli. Web můžeme po vyřešení těchto záležitostí začít tvořit, buď získáme jednoduchou šablonu podobnou obecnímu webu, pokud se rozhodneme pro sdílení domény a hostingu s obecním webem; případně si můžeme přes různé služby vybrat nějakou šablonu webu, mnohé jsou zdarma dostupné (tzv. templates), tu pak IT specialista nahraje na náš hosting a přes nějakou platformu (např. Wordpress) ji spravujeme a dotváříme buď sami nebo využíváme služeb IT. Poslední možností je nechat si postavit celý web "na zelené louce", tedy zaplatit programátorovi, aby bez šablony vše sám vyrobil, je to ovšem drahé a náročné, často i zbytečné, když dnes je šablon opravdu mnoho a mnoho.

Obsah webu- Po všech krocích níže naplníme web informacemi o otevírací době, kontaktu, o historii knihovny, podmínkách poskytování služeb (knihovní řád, ceník např.). Můžeme dále připojit fotogalerii, archiv zpravodaje, odkaz na online katalog, odkaz na weby spolupracujích organizací, na projekty, do kterých jsme se jako knihovna zapojili, odkaz na facebookovou stránku knihovny apod. Neměl by chybět oddíl aktuality s výčtem těch posledních na úvodní straně webu. Úvodní strana je jako obal knihy, přemýšlejme tak o ní, tedy snažme se jí návštěvníkům webu říct, že jsou na webu dobré knihovny a že se mají podívat i do ostatních oddílů webu.

Facebook, sociální sítě- Založme knihovně na Facebooku stránku jako instituci, snažme se o ní vyplnit největší možný počet údajů. Vytvářejme obsah, sdílejme pozvánky a fotografie z akcí i z naší činnosti. Zvěme stále nové lidi, aby stránku sledovali a dali “to se mi líbí”. Nepodceňujme tento komunikační kanál, dnes na Facebooku nejsou jen mladí a děti, naopak je to platforma široce využívaná střední i starší generací. Pokud chceme cílit na mládež, založme si k Facebooku firemní profil na Instagramu, což je také zdarma a vyžaduje to pouze náš čas pro psaní příspěvků. Ke správě sociálních sítí je nejefektivnější používat kombinaci smartphonu, díky kterému jsme schopni rychle přidat aktualitu, a počítače, kde umíme více přizpůsobit, jak bude příspěvek vypadat apod. Facebook "je rád", když propojujeme jednotlivé jeho stránky s tou naší apod. (tedy když můžeme odkazovat v našem příspěvku na jinou instituci, která má na facebooku stránku, napíšeme "@" a její název a označíme ji), naše příspěvky se pak dostanou k širšímu okruhu uživatelů. K založení stránky instituce na facebooku využijte jednoduše pole "vytvořit" na horní liště facebooku. pak postupujte podle pokynů.

Snažte se propojovat jednotlivé formy online prezentace, návštěvník webu by nás měl sledovat i na facebooku, pokud tam má účet, stějně tak náš fanoušek na facebooku by se měl občas podívat díky našemu pozvání v příspěvku na web knihovny. Důležité je dbát také na aktuálnost tzv. stabilních informací, tedy např. při změně otevírací doby je nutné ji změnit naprosto všude, kde je uvedena, ve stejný den.

Připojené soubory    [Staženo: 0x]

Vytvořil: Doleželová Pavla 30.06.2019