Dobrá praxe z obcí a měst


Téma Inovace na venkově
Název aktivity Platební brána obce Patokryje, k placení obecních poplatků, rezervace zápůjček od obce
Obec Patokryje, okr. Most, Ústecký kraj
Kontakt starosta obce
Příjmení, jméno Karel Řehák
E-mail [email protected]
Telefon 603428554
Organizace, které se spolupodílely ----
O jakou aktivitu šlo? V čem je vyjímečná? Elektronizace platby obecních poplatků a rezervační systém
Hypertextový odkaz https://poplatky.patokryje.cz/
Aktivita byla realizovaná od do od 01.2021 do 04.2021
Rozpočet 1990
Způsob financování nákup i měsíční platby hradí obec ze svého rozpočtu
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich
aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím s podobným záměrem?
nebát se elektronizace
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu
s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
ne
Poznámky

Placení obecních poplatků, rezervace zapůjčení věcí movitých od obce

Naše obec, tak asi jako všechny, kdysi používala k placení obecních poplatků a případných zápůjček pouze hotovostní platbu, a v malé míře platbu převodem. A to mi přišlo na dnešní dobu jako nedostatečné a nekomfortní pro občany. Proto jsem v počátku roku 2019 začal zjišťovat, jaké jsou podmínky pro obce v případě umístění platebního terminálu v kanceláře obce. Obdržel jsem několik cenových nabídek, ale nakonec jsme zůstali u nabídky Komerční banky a.s., kde máme vedeny účty obce. V dubnu roku 2019 byl zprovozněn platební terminál, na který si obyvatelé obce velmi rychle zvykli. Pořád to ale ještě nebylo ono. Měl jsem takovou představu, že obyvatelé si budou moci zaplatit obecní poplatky a zápůjčky z pohodlí domova, tak jako při nákupu na jakémkoliv e-shopu. Poptal jsem se nejdříve u firmy ALIS s.r.o., která nám spravuje software pro účetnictví, zda nemají něco podobného v plánu, abych nevymýšlel již vymyšlené. Tam jsem se dozvěděl, že něco podobného plánují. Výhledově.

A tak, protože spravuji naše obecní stránky, jsem se začal porozhlížet po nějakém e-shopu, který by šel implementovat do již fungující aplikace. Teď trochu technických informací: webové stránky nám „běží“ na systému Wordpress, a jako nejlepší variantu e-shopu jsem vybral WooCommerce, který je stejně jako Wordpress zdarma, a již v základu umožňuje platbu převodem.

Začal tedy vyvíjet obchod pro platbu poplatků. Jen pro informaci doplňuji, že jsem před „starostováním“ pracoval jako IT na katastrálním pracovišti. Jak můžete vidět, v současné době lze na platebním portálu obce uhradit obecní poplatky za komunální odpad a psy, a dále pak poplatky za zapůjčení movitých věcí: multikára, pivní sety, stany či pronájem sálů v Obecním domě. V loňském roce jsme dokončili multifunkční hřiště, a tak do obecního „e-shopu“ přibyla možnost rezervace hřiště a platby za jeho použití!

Celý e-shop jsem stavěl a testoval tři týdny, než byl spuštěn do testovací provozu. V tom běžel asi čtrnáct dní, následně byl spuštěn do provozu ostrého, a od té doby je hojně využíván…

Karel Řehák

starosta oce Patokryje

Připojené soubory   SPatokryje22020312030.pdf [Staženo: 15x]
  Zachycení webu_3-2-2022_11713_poplatky.patokryje.cz.jpeg [Staženo: 16x]
  Zachycení webu_3-2-2022_12840_poplatky.patokryje.cz.jpeg [Staženo: 17x]
  Zachycení webu_3-2-2022_115018_poplatky.patokryje.cz.jpeg [Staženo: 17x]

Vytvořil: Drasner Karel 03.02.2022