Dobrá praxe z obcí a měst


Téma Vybavenost pro veřejné služby
Název aktivity Pařezová chaloupka aneb autobusová zastávka v Němčovicích
Obec Němčovice
Kontakt 603 315 320
Příjmení, jméno Karel Ferschmann, starosta
E-mail starosta@nemcovice.cz
Telefon 603315320
Organizace, které se spolupodílely
O jakou aktivitu šlo? V čem je vyjímečná? Obec nechala postavit místo staré plechové zastávky pařezovou chaloupku jako z pohádky o Křemílkovi a Vochomůrkovi. Ta slouží jako zastávka ale i jako atrakce, která zároveň dokáže zpomalit neukázněné řidiče. Vypadá opravdu jako chaloupka, kterou známe z pohádky.
Hypertextový odkaz
Aktivita byla realizovaná od do od 01.2017 do 12.2017
Rozpočet 120000
Způsob financování Obec + dary
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich
aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím s podobným záměrem?
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu
s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
Poznámky

Při rekonstrukci silnice II/232 v úseku Břasy - Liblín v roce 2017 byla posunuta a nově upravena místní autobusová zastávka, aby obsahovala zálivy a chodník. Dosavadní vysloužilá plechová čekárna byla odstraněna a obec Němčovice byla investorem výstavby čekárny na novém místě.

Pařezová chaloupka je vybudována z pórobetonových tvárnic, které jsou zbroušeny do tvaru obřího pařezu. Chaloupka dosahuje do výšky 5,2 m od základny, která má rozměr přibližně 4 × 5 metrů. V přízemí je jeden vchod s obloukem bez dveří a několik drobných zasklených oken, V prvním patře je malé okénko s výhledem na přilehlé fotbalové hřiště. Na průčelí je umístěn znak obce a instalováno venkovní i vnitřní osvětlení. Střecha je rozložitá a po stranách významně přesahuje základnu čekárny. Střechu podepírají velké dubové větve vybíhající z bočních zdí čekárny. Na levé straně střechou prochází křivý komín. Interiér je modře vymalovaný dle pohádkové předlohy i se šmouhami, na zdi jsou namalované hodiny kukačky, pod kterými je dřevěná lavice. Betonová fasáda má povrch upraven do podoby rozpraskané kůry a je tmavě hnědě natřená. Pařezovou chaloupku doplňují dubové postavičky skřítků Křemílka a Vochomůrky od jičínského řezbáře Ivana Šmída, s ručně pletenými šálami. Při zdech jsou zvenku osázené skalničky, kapradí a nechybí ani mech.

 

Samotná stavba se stala příkladem komunitní spolupráce a nadšení obyvatel obce, ale i řemeslníků. Na stavbě pracovali brigádně, nebo jen za materiál. Na konci října 2018 byla dokončena hrubá stavba se střechou, v březnu 2019 dostala chaloupka finální podobu. Část materiálu získala obec darem, např. veškerou fasádní barvu věnovala firma Primalex, řemeslníci se vzdali honoráře. Náklady na výstavbu nepřesáhly celkově částku sto tisíc korun, Pro srovnání náklady na umístění unifikované čekárny by přesáhly podle názoru přihlašovatele 180 - 200 tisíc Kč.

Pohádková čekárna byla slavnostně otevřena při příležitosti místní oslavy Dne dětí 2. června 2019 za účasti několika set lidí. Herečka Jiřina Bohdalová, která postavy Křemílka a Vochomůrky v seriálu namluvila, si zastávku prohlédla na konci června při natáčení televizní reportáže pro pořad Hobby naší doby. Média ji v den otevření pasovala na nejfotografovanější a možná i nejfotogeničtější autobusovou zastávku v Česku. Již předtím byla označována za jednu z nejoriginálnějších zastávek v Plzeňském kraji. Zastávka se po svém otevření stala turistickou atrakcí a cílem výletů.

Na stavbě se podíleli – údaje o stavebním týmu:

Pavel Ferschmann, Roman Polanská a Štefan Čerňák, zedníci,

Pavel Krejča, pokrývač

Petr Staněk, truhlář

Josef Smeták, sklenář

Kamil Čadek, zapůjčil zdarma lešení

PRIMALEX, daroval fasádní barvy

Petr Cipra, dřevorubec, dodal zdarma dubové větve a špalky na postavy skřítků

Jaroslav Beneš, elektrikář

Marta Hanzlíčková, upletla zdarma šály pro skřítky

Připojené soubory   17 Starosta + Bohdalka.JPG [Staženo: 17x]
  18.jpg [Staženo: 31x]
  Presentační fotografie č. 2.jpg [Staženo: 27x]
  Presentační fotografie č. 3.jpg [Staženo: 37x]

Vytvořil: Paulíková Simona 20.05.2020