Dobrá praxe z obcí a měst


Téma Kultura a společenský život
Název aktivity Odpočivadla s informacemi i možností dobít si telefon (tzv. Infopointy)
Obec 8 obcí Pardubického kraje, 3 MAS (MAS Region Kunětické hory, MAS Železnohorský region a MAS Pošumaví
Kontakt https://www.masrkh.oblast.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=134481
Příjmení, jméno Ing. Ivana Řehořová
E-mail [email protected]
Telefon 777693680
Organizace, které se spolupodílely 8 obcí Pardubického kraje, 3 MAS (MAS Region Kunětické hory, MAS Železnohorský region a MAS Pošumaví)
O jakou aktivitu šlo? V čem je vyjímečná? Jedná se o vybudování odpočivadel s informacemi i možností dobít si telefon v 8 obcích Pardubického kraje. Jsou výsledkem projektu spolupráce tří místních akčních skupin s podtitulem Venkov 21. století a 8 obcí.
Hypertextový odkaz https://www.masrkh.oblast.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=134481
Aktivita byla realizovaná od do od 09.2018 do 07.2019
Rozpočet 0
Způsob financování 90 % dotace z Programu rozvoje venkova, 10 % vlastní zdroje tří spolupracujících MAS (ostatní aktivity mimo infopointů) a zapojených obcí (infopointy)
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich
aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím s podobným záměrem?
Odpočívadla pro turisty a cyklisty jsou dnes prakticky na každém rohu. V projektu Venkov 21. století jsme se rozhodli realizovat odpočívadla, která mají přidanou hodnotu pro současné obyvatele obcí.
Setkali jste se při realizaci aktivit/projektu
s událostí, která je/ho zásadně ovlivnila?
Poznámky

Obce se na projektu podílely spolufinancováním ve výši 10 procent z ceny přístřešku, který stojí přes 100 tisíc korun. Čím jsou nová odpočinková místa unikátní? Infopointy neslouží jen k odpočinku, ale hlavně k informování návštěvníků regionu o tom, co krásného tu máme k vidění. Každý z infopointů proto doplňují čtyři infotabule, na kterých nechybí ani QR kódy, které zájemce po použití aplikace v chytrém telefonu přesměrují na mapový portál. Z něj se dozví ještě více, než se vejde na tabule. Každý infopoint je navíc opatřen solárním panelem, jenž dodává energii do zásuvky, kde si turisté mohou nabít třeba mobilní telefon.

Infopointy ale neslouží pouze turistům a cyklistům, jak projekt původně zamýšlel. Ve Starých Ždánicích na Pardubicku se nachází například přímo v centru obce, poblíž dětského hřiště, sousedské knihovny a gotického kostela sv. Václava. Infopoint využívají zejména návštěvníci hřiště. Děti si v přístřešku snědí svačinku, odloží nepotřebné věci, rodiče odtud zase mají pěkný výhled, zajdou sem občas i starší děti, které oceňují hlavně možnost dobít si telefon.

Jinou zkušenost mohou mít naopak v Sezemicích, kde se infopoint nachází poblíž frekventované cyklostezky. Tamní občané jej v horkých dnech využívají i jako zdroj stínu při čekání na autobus.

Infopointy, kterých z projektu vzniklo celkem 18, naleznou zájemci také v obcích na území MAS Železnohorský region a MAS Pošumaví.


Vytvořil: Doleželová Pavla 12.05.2020